סניפיםטלפון
כף רגל סוכרתית

מהי כף רגל סוכרתית ואיך מטפלים בבעיה?

כף רגל סוכרתית, או נוירופטיה פריפרית, היא סיבוך של מחלת הסוכרת שקיים בקרב כ-50% מן החולים בה. מדובר בפגיעה בעצבים ההיקפיים בכף הרגל שנגרמת בגלל הסוכרת. התחושה ברגל פגומה, ועל כן ניתן בקלות לפגוע בכף הרגל מבלי לשים לב. הפגיעה נגרמת בגלל רמת הגלוקוז הגבוהה בדם, שעם הזמן גורמת להרס קצוות העצבים ולהתפתחות הרגל הסוכרתית. 

הרגל הסוכרתית היא אחד הסיבוכים הקשים בחולי סוכרת. פצע או כיב ברגל אצל חולה סוכרת עלול להעמיד את הגפה בסיכון ולעיתים גם לסכן חיים. 

כיצד נוצרים כיבים נוירופטיים בכף רגל סוכרתית?

כיבים נוירופטיים בכף הרגל של חולי סוכרת נוצרים, בין היתר, כתוצאה מלחץ גבוה המופיע בכל אחד מהצעדים בהליכה. התפתחות לחץ גבוה היא בעיה רבת משתנים הכוללת בתוכה הפרעה אנטומית או הפרעה תפקודית, ובדרך כלל שילוב של שתיהן.  ללחץ גבוה זה עלולות להיות השלכות חמורות בשילוב עם נוירופתיה. 

הסיכון של חולה סוכרת לפתח פצע במהלך החיים הוא 15%-25%. כ-25% מהפצעים לא יחלימו ועד 28% יסתיימו בקטיעה כלשהי. ב-85% ממקרי הקטיעות קדם לקטיעה פצע.

מהם הגורמים לשינוי מערך הלחצים בכפות הרגליים?

ישנם מספר גורמים הקשורים לשינוי בתבנית ההליכה ולהגברת הלחצים באזורים שונים בכפות הרגליים: משקל יתר, מגבלה בטווחי תנועה בגפיים התחתונות (בעיקר בכף הרגל),

שינויים בעובי הכרית השומנית (Plantar Fat Pad), שינויים בתכונות המכניות של הרקמות, שינויים ועיוותים במבנה כף הרגל, שימוש בנעליים/מדרסים לא מתאימים, נאורופתיה, פגיעה בפרופריוספציה. 

  • גרף נקודות לחץ של כף רגל סוכרתית

טיפול בכף רגל סוכרתית

לחץ של 65 ניוטון/סמ"ר מקובל כיום כערך סף קריטי. הימצאות לחצים גבוהים מערך זה בכף רגל סוכרתית דורשת התערבות לצורך פיזור נכון והקטנת עצמת הלחץ למניעה או לטיפול בכיבים. 

לחץ מרבי בכף הרגל של חולה סוכרת הגבוה מ- 65 ניוטון/סמ"ר מעלה את הסכנה להתפתחות כיב פי 6 לעומת חולים עם לחץ מרבי נמוך מערך זה. 

הפחתת לחצים גבוהים בכף הרגל היא אחת המטרות העיקריות בריפוי ו/או במניעת כיבים ברגל סוכרתית. 

יש לאבחן בשלב מוקדם אזורי לחץ מוגבר בכפות הרגליים בהליכה.

נדרש שימוש במגוון רחב של פתרונות הכוללים מצד אחד גיבוס הרגל  ומצד שני נעליים ומדרסים בהתאמה אישית. במקביל ניתן לנסות לשפר את תבנית ההליכה. 

לחץ לא הולך לאיבוד, הוא משנה מקום, כפי שמומחש באיור הבא:

כף רגל סוכרתית למבוגרים

* ניתן לראות בבירור את מוקדי העומס והלחץ שמשתנים בתנועה לעומת בעמידה, ומכאן נגזרת חשיבות הבדיקה שבתנועה.

מדוע דווקא מדרסים בהתאמה אישית?

מדרסים בהתאמה אישית מורידים לחץ מרבי בין 15% ל-45%.

מחקרים מראים כי לפני השימוש במדרסים, שיעור חזרת הכיב עמד על 79% ושיעור הקטיעה עמד על 54%.

שנתיים לאחר שימוש במדרסים, שיעור הכיב החוזר ירד ל- 15% ושיעור הקטיעה ירד ל- 6%.

בניית מדרסים ונעליים בגישה כמותית, המתבססת על מחקר, שילוב של טכנולוגיות מתקדמות לאבחון, מדידה וייצור תשפר את הפחתת העומס וחלוקתו בכף הרגל.