סניפיםטלפון
פלטפוס

פלטפוס

פלטפוס הוא פתולוגיה נפוצה בכף הרגל, ובה קשת כף הרגל שטוחה ולא קעורה. יותר מ-15% מהאנשים סובלים מפלטפוס. בעקבות זאת כל כף הרגל נוגעת בקרקע בזמן עמידה והתפלגות הלחצים על כף הרגל אינה נורמאלית.

קיימות שתי צורות עיקריות של פלטפוס:

  • פלטפוס קשיח – קשת אורכית לא קיימת, כך שמבנה הרגל הוא שטוח גם כשהרגל באוויר וגם בזמן הדריכה.
  • פלטפוס גמיש – כשהרגל באוויר היא לא שטוחה, אך כשמעמיסים את משקל הגוף בדריכה – הרקמות הרכות קורסות, הקשת האורכית שאמורה לספק את קימור הרגל בזמן דריכה מלאה נמצאת במצב שכיבה ונוגעת כולה בקרקע.

בפלטפוס הקשיח הסיכויים להתפתחות סימפטומים גבוהים יחסית. בדרך כלל פלטפוס גמיש אינו מלווה בסימפטומים.

כיצד נגרם פלטפוס?

פלטפוס נגרם ככל הנראה עקב התפתחות לא תקינה של הקשת בילדות. הקשת האורכית של הרגל מורכבת משריר שתפקידו לספק אחיזה טובה יותר של כף הרגל עם הקרקע בזמן הליכה, ריצה ופעולות נוספות. מדובר בשריר שמקבל את הכוח ואת היכולת לעבוד עם השנים, ובמהלך ההתפתחות התקינה נוצרת הקשת האורכית החיונית לתפקוד כף הרגל. במהלך השנים, הקשת האורכית עלולה לדעוך, וזהו מצב האופייני לאנשים הסובלים מחולשה של הרצועות ונוטים לשכיחות גבוהה של נקעים חוזרים.
מצבים המגבירים את הסיכון להתפתחות פלטפוס ולדעיכת הקשת על רקע גורמים נרכשים הם השמנה, פציעה חמורה בכף הרגל והקרסול, גיל מבוגר ומחלת פרקים ראומטית.

מהם הסימפטומים של פלטפוס?

פלטפוס לעיתים גורם לכאבים קלים, בעיקר באזור הקשת או בחלקה העליון של כף הרגל. אנשים הסובלים מפלטפוס בדרך כלל ירגישו קושי רב בעמידה על קצות האצבעות, ויחושו לעתים התנפחות של הצד הפנימי של העקב.
מלבד הכאבים הישירים, פלטפוס עלול להגביר את הסיכון לבעיות אורטופדיות אחרות. המצב הלא טבעי של רגל שטוחה גורם להתפלגות לחצי הגוף על כף הרגל בצורה בלתי תקינה, ועל כן עלול להוביל להתפתחות של כאבי גב וכאבי ברכיים, וכן לבעיות ביציבה.

כיצד מטפלים בפלטפוס?

במקרים בהם לא מורגשים סימפטומים, אין צורך לבצע טיפול או לשנות את אורח החיים. לעומת זאת, במקרים בהם הפלטפוס גורם לכאב, בד"כ בכפות הרגליים, בברכיים או בגב, ניתן לטפל בקלות על ידי שימוש במדרסים. באבידור ניתן לרכוש מדרסים בהתאמה אישית, ושימוש במדרסים עוזר לשפר את מצבם של שרירי כף הרגל, ולהעניק תמיכה והקלה על הכאב. מדרסים אף יכולים להוות טיפול מניעתי ולמנוע כאבים ודלקות פוטנציאליים העלולים להיווצר בעקבות שטיחות כף הרגל.
הטיפול במדרסים מבוסס על ההנחה כי במצב דריכה, הקשת האורכית משתטחת והדרך למנוע את התופעה היא באמצעות תמיכה בחלק התחתון של כף הרגל. תמיכה מדויקת באזור הנכון מתאפשרת באמצעות מדרסים בהתאמה אישית. מדרסים מתאימים לפלטפוס בהחלט משפרים את חוויית התנועה והעמידה, כך שמנח הרגל המתוקן מאפשר תנועה ועמידה נוחות יותר והכאבים ברוב המקרים נעלמים לחלוטין.