סניפיםטלפון
דפורמציית הגלונד

דפורמציית הגלונד, גיד האכילס ברגליים, מדרסים ומה שביניהם

אם לאחרונה התחלתם לחוש כאבים באזור האחורי של כף הרגל, מעל המקום בו נמצא העקב והאשמתם את נעל העקב, או נעל הסירה הלא נוחה, יכול להיות שאכן התחלתם לפתח בעיה מקומית. אם האזור מתחיל מכאב בסיסי והפך להיות אדמדם ונפוח באזור גיד האכילס יכול להיות שהתחילה אצלכם דפורמציה מסוג הגלונד.

 

גיד האכילס הוא הגיד הארוך בגוף. נקודת החיבור שלו המכונה  אינסרציה היא עצם העקב, בנקודת החיבור ישנן 2 בורסות לעיתים כתוצאה ממאמץ דפורמציה של הרגל נוצר תהליך דלקתי הן בבורסה עצמה או בסיביי הגיד בנקודת החיבור הדבר יגרום למקום להיות נפוח וכך נוצרת דפורמציית הגלונד.

 

מה הגורמים המשפיעים על התפתחות דפורמציית הגלונד?

 

קיימים מגוון רחב של גורמים המשפיעים על התפתחות הדלקת בחלקה האחורי של הרגל. החל מגורמים מולדים וגנטיקה ההופכת את האזור לרגיש יותר כמו מבנה עצם או צורת כף רגל בעייתית. אם לכף הרגל יש מבנה הכולל קשת עמוקה, עלולה להיווצר בעיה של חיכוך יתר בחלק האחורי של הרגל עם הנעל, ועצם הקלקנאוס הממוקמת בשיפוע האחורי תגביר את העומס על גיד אכילס ותגרום להופעה של כאב ואף בליטה כעורה באזור.

 

עלייה במשקל גם היא עשויה לתרום להתפתחות לקויות שונות בכף הרגל ובכללם גם דפורמציית הגלונד בשל הלחץ הגובר על כף הרגל הנדרשת לשאת משקל רב יותר. חשוב להתאים את הנעל למשקל הנוכחי של הגוף, ולבחור בנעל שאינה לוחצת יתר על המידה כדי לא ליצור דפורמציה של כף הרגל.

 

כיצד ניתן למנוע את התפתחות דפורמציה זאת?

 

מומחי רפואת כף הרגל שחקרו את הנושא הגיעו למספר ממצאים עיקריים היכולים להפחית משמעותית את הסיכוי ללקות זו בחלק האחורי של כף הרגל. ניתן להשתמש במדרסים ביומכניים המקלים על ההליכה. היות והבעיה מופיעה יותר אצל נשים, במיוחד אלה הנועלות נעלי עקב באופן תכוף, או משתמשות בנעלי סירה בעלות חלק אחורי קשיח במיוחד, שינוי הנעל לאורתופדית או שימוש במדרסים אורתופדיים וביומכניים תעזור למנוע את הבעיה עוד לפני שהחלה.

 

כמו כן מומלץ לבחור נעליים בעלות עקב נמוך או ללא עקב, ובית עקב רך על מנת לשמור על בריאותה של הרגל, ולמנוע לקויות שונות בכף הרגל, לרבות התחלה של דפורמציית הגלונד.