סניפיםטלפון
שמירה על הרגל הסוכרתית

לנו בחברת אבידור ידע רב וציוד חדיש לרפואה מונעת במטרה לשפר את איכות חייהם של חולי הסוכרת. היות וכחצי מהאוכלוסייה הסובלת מסוכרת מסוג 2 לוקה בפגיעה עצבית, אפילו פצע לחץ קל עלול להסתבך. מאמר זה מתייחס למורכבות הטיפול בכפות הרגליים של האוכלוסייה הסובלת מסוכרת ומספק הנחיות להתנהלות וגם המלצות "עשה" ו"אל תעשה".

מעוניין לבדוק איזה מדרס הכי מתאים לך? צור קשר ובוא עוד היום לפגישת ייעוץ ללא עלות.

ללא קשר למחלת הסוכרת, בעיות בכפות הרגליים נוצרו ברגע בו הזדקפנו ונעמדנו עליהן, על שני בסיסים קטנים כנקודות מאחז. למרות השינוי מהליכה על ארבע להליכה על שתיים, תפקידה של מערכת התנועה נשאר זהה - הובלת הגוף. זאת, בעוד העומסים והתפקוד הנדרש מהשלד ומכפות הרגליים השתנה: הן הפכו לבסיס ונושאות את משקל הגוף. בנוסף, כפות הרגליים מאזנות, מייצבות ומובילות את הגוף תוך הפעלת גמישות בעת פעולות מכאניות שונות, והתאמה לפעילות דינאמית בהתאם לשינויים במבנה הקרקע.

במהלך פעילות גופנית מהווה כף הרגל את חוליית הקצה בשרשרת קינמטית, עליה פועלים כוחות תגובה מן הקרקע המאפשרים את תנועת הגוף. בעמידה, גודלו של כוח התגובה האנכי מהקרקע שווה למשקל הגוף ומתחלק באופן שווה בין שתי הרגליים.   בצעידה, הכוח מופעל על שתי הרגליים לסירוגין.

במחזור הפעילויות המבוצעות בהליכה, אזורים שונים בכף הרגל נמצאים במגע עם הקרקע בזמנים שונים. במגע הראשוני עם הקרקע עיקר הכוח מופיע בעקב ובסמוך לסוף הצעד. בשלב הדחיפה והיציאה מהצעד, עובר הכוח לקצות האצבעות. התהליך מתרחש גם ברגל השנייה. כאשר דינאמיקת הצעידה הזו מופרת, אנו שואפים להשיבה לצעדנו ועושים זאת כבדרך אגב מבלי לשים לב, אולם אצל חולי הסוכרת הסובלים מבעיות בכפות הרגליים מדובר על מלחמה יומיומית לכל חייהם.

עומס + לחץ = הסתבכויות

חולים בסוכרת? הנה כמה פעולות המסכנות את רגליכם:

הליכה יחפה החושפת את כף הרגל למכות ולפציעות.

הליכה בנעליים בלתי מתאימות היוצרות לחץ ופוגעות על כפות הרגליים.

✘ הזנחת פטרת וציפורניים חודרניות.

✘ התעלמות מאדמומיות או גירוד.

✘ טיפול עצמי ביבלות.

✘ חשיפת הרגל לרטיבות ממושכת.

שימוש בגרביים לא מתאימות היוצרות "פסי לחץ" על העור.

חשיפת הרגל לטמפרטורות קיצוניות העלולות ליצור כוויות או יובש.

✘ התעלמות מעיוותים בכף הרגל ובמפרקיה (אצבעות פטישיות, יבלות לחץ ובליטות גרמיות).

הסיכון הנובע מחוסר תחושה, מהעיוותים, כמו גם מההגבלה בתנועת המפרקים ועיוות ההליכה, הוא עומס יתר ביו-מכאני על כפות הרגליים. המשוואה עבור חולי הסוכרת היא: עומס + לחץ = הסתבכויות.

בנוסף, טרם החל חולה הסוכרת את צעדו הראשון עליו לדאוג לנעליים ולמדרסים המותאמים אישית. ההתאמה אותה אנו מבצעים באבידור מתחילה באותה משוואת עומס, לחץ וסיבוכים - היא הקו המנחה בבחירת הנעליים המותאמות למצב כפות רגליו בעת הביקור באחת מהמעבדות שלנו. ה"מחיר" על נעליים בלתי מתאימות מתחיל בשפשופים ויבלות, עובר לפצעים וכיבים, וברקע נוצרות גם פגיעות נוירופתיות ואיסכמיות ואף עיוותים.