סניפיםטלפון
לא על האינסולין לבדו

רגל סוכרתית הינה אחד הסיבוכים הקשים והשכיחים של מחלת הסוכרת. 60%-70% מחולי הסוכרת יסבלו מפגיעה עצבית היקפית כתוצאה מנזקי המחלה המבטאת בחוסר תחושה ובהרגשת נימול וכאב צורב ומתמשך. כתוצאה מנזקי הסוכרת כ-15% מהחולים יפתחו לפחות כיב אחד בכף הרגל במהלך חייהם ומתוכם כ-25% יעברו קטיעה בגפיים התחתונות.

לשמור על כף הרגל

הנקודות המנחות את מומחי אבידור בבואם להתאים מדרסים לסוכרתיים: טיפול בפתולוגיות קיימות וטיפול מניעתי.

טיפול בפתולוגיות

מדרסים לשחרור לחץ מכיבים ופצעים קיימים על מנת לאפשר ריפוי באזורים חולים (שפשופים, עור קשה, יבלות ושלפוחיות) הנוטים להזדהמות ולסיבוכים עד לכיבים ולקטיעות בעקבות הריפוי האיטי האופייני לרגליים הסוכרתיות. באם מופעל לחץ האזור לא מצליח להחלים.


רגליים הפגועות מנורופאתיה ואיסכמיה, דורשות תמיכת מדרסים בעלי אזורי תמיכה רכים ואזורים אחרים המציעים תמיכה קשיחה יותר-אך באופן עדין המסייע לפיזור לחצים המשפיעים על הרגל, למרות חוסר התחושה של בעליה.
המבנה הביומכני של הצעד מתחיל בכף הרגל מהעקב לכוון הבהונות עליהן מופעל לחץ חזק בשלב הדחיפה בסיום הצעד. על מדרסים לתמוך ולמתן את הלחצים המופעלים על המפרק הראשון הכה חיוני לפסיעה נכונה. עור קשה באזור הכרית הראשונה ובגליל הרחיקני של הבוהן בצידו הפנימי מהווה עדות ללחצים המופעלים.


כאשר חוסר בשכבת השומן הטבעית המגנה על העצמות והמפרקים העדינים ביותר (מטטרסלים) יוצר תחושת אי נוחות ולחץ מוגבר על הכריות, על המדרסים לתת מענה לכך.

טיפול מניעתי

טיפול במדרסים הוא טיפול שמרני שמטרתו למנוע התדרדרות הרגליים למצבים הדורשים טיפולים חודרניים. פיזור הלחצים במדרסים חייב להיות עדין ולתת מענה לרגל בשלמותה, שכן הסבת לחץ מאזור מסוים באופן טבעי מעבירה אותו לאזור אחר.
פילוג לחצים וחלוקתם באופן שווה על כל כף הרגל למניעת יבלות, שפשופים, עור קשה ועוד.
תיקון מנח הרגל מוביל לשיפור ההליכה ולהפחתת עומסי יתר ממפרקים הנושאים משקלים הנובעים מעיוותים ברגליים ומשפיעים על מערכת התנועה בכללותה. באופן זה ניתן למנוע בעיות במפרקים המתחילות באיבוד סחוסים, לחצי יתר על אזורים במפרקים, עיוותים גרמיים ועוד.
הכיבים הנוצרים בכף הרגל בחולי סוכרת הם תוצאה של טראומה חוזרת כתוצאה מתנועת העמסה לא תקינה של כף הרגל בהליכה עקב פגיעה תחושתית ובנוסף פגיעה בכלי דם, עוות בכף הרגל, כמות ואיכות הרקמה בכף הרגל ומגבלה בטווחי תנועה.
מדרסים חייבים לתת מענה למשקל הגוף המתחלק בין שתי הרגליים באופן שווה בעמידה, וגם בהליכה – בזמן בו המשקל עובר מרגל לרגל ואזורים שונים של כף הרגל נוגעים בקרקע.

בדיקת פילוג לחצים

על מנת להבין את הגורמים ואת השפעתם על המערכת הקינמטית, הקימה רשת אבידור מעבדת תנועה ביומכנית בשיתוף עם פרופסור ניסקה, מומחה באורטופדיה ובעיות קרסול וכף רגל ומנהל המחלקה האורטופדית בבית החולים "מאיר" כפר סבא וד"ר משה איילון, מומחה לביומכאניקה, מנהל המעבדה לביומכאניקה במכללה לחינוך גופני בוינגייט.
השיטה המקובלת והשכיחה של בדיקה והערכה של כף הרגל היא במצב נייח כאשר החולה יושב או שוכב. היות והסכנה להתפתחות לחץ לא תקין קיימת במצב דינאמי המגבלה של בדיקה זו ברורה ולכן הערכת כף הרגל חייבת להיעשות בזמן הליכה.