סניפיםטלפון
סוכרת – לא מחלה מתוקה

מחלת הסוכרת המחרבת את הגוף הופכת לנפוצה יותר ויותר בכל העולם, וכבר הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגפה של המאה ה-21. מיליוני החולים מנהלים מאבק מתמשך לאיזון רמת הסוכר ואורח החיים

ברחבי העולם נרשמת בשנים האחרונות עלייה הדרגתית במספר חולי הסוכרת, והמחלה אף הוכרזה כמגפה על ידי ארגון הבריאות העולמי. בעולם עומד מספר חולי הסוכרת על 190 מיליון איש, ובישראל ישנם קרוב למיליון חולי סוכרת, זהו מספר עצום יחסית לגודל האוכלוסייה. ככל שהגיל עולה, כך גם שכיחות הסוכרת. בקרב בני 65-74 21.6 אחוזים סובלים מהמחלה. הנתונים האלה מפחידים, הנורות האדומות כבר דולקות.

מחלה מסוכרת

השמנה, גיל, נטייה גנטית וחוסר פעילות גופנית הם הגורמים למחלת הסוכרת, שעל אף שמה המתוק עושה שמות בגוף החולה. התחמקות מהתמודדות עם המחלה וטיפול לא נכון עלולים להוביל לסיבוכים בכליות, לפגיעה בכלי דם במוח, להיצרות כלי דם, להתקפי לב, לעיוורון, לכיבים ובמקרה הגרוע אף לקטיעת רגלים.

שכיחותה של סוכרת מבוגרים בקרב צעירים, בוגרים ואף ילדים הולכת ועולה, מספר החולים בה בישראל עומד על 400 אלף איש. ההסבר לכך נעוץ באורח החיים והתזונה העכשוויים. אנשים מכל הגילאים יושבים שעות ארוכות מול המחשב ומול מכשיר הטלוויזיה, אוכלים ושותים מזונות לא בריאים ועתירי סוכר.

סוכרת סוג 1 - "סוכרת נעורים", מאופיינת בהרס תאים המייצרים אינסולין בלבלב, המונע הפרשת אינסולין לתאים. לצורך איזון הסוכר בדם (גלוקוז) נוטלים אינסולין באמצעות מזרק או משאף.

סוכרת סוג 2 - נקראת גם "סוכרת מבוגרים" ואיננה קשורה לייצור אינסולין. במקרה זה יכולת הגוף להשתמש בסוכר נפגמת. רוב החולים בסוכרת חולים בסוכרת מסוג זה.

סוכרת סוג 3 - "סוכרת היריון". מחלה המתפתחת בזמן היריון ובמרבית המקרים חולפת לאחר הלידה.

ללכת עם סוכרת

למרות הטיפול העכשווי היעיל באמצעות אינסולין, למחלה השלכות רבות כתוצאה מהעליות והירידות החדות ברמת הסוכר בדם. שינויים ברמת הסוכר בדם מביאים לפגיעה בכלי הדם, העלולה להוביל לירידה בראייה ואף לעיוורון; פגיעה בפקעיות, כלי הדם הזעירים בכליות, הנחסמים ועלולים להידרדר עד כדי צורך בדיאליזה או בהשתלת כליה; לפגיעה בעצבים הגורמת לחוסר רגישות בכף הרגל (תחושת 'נמלול' ו'הירדמות'), לשטף דם תת עורי, לזיהום עמוק בכף הרגל ובעצם, לעיוות כף הרגל, לכיבים ואף לקטיעת גפיים.

חולים סוכרתיים מאבדים לפעמים תחושה בגפיים, ופצעיהם לא נרפאים במהירות בשל קשיים באספקת דם לאזור הפצע. אפילו פצע לחץ קל יכול להסתבך ולהוביל לנמק ולקטיעה. מספר קטיעות הגפיים בישראל בעקבות סוכרת עומד על 1,400 מקרים בשנה, נתון גבוה מאוד ומעורר דאגה.

חיוני שחולים בסוכרת הנפוצה ביותר, סוכרת סוג 2, יערכו בדיקות רפואיות סדירות לגפיים. על החולים לבדוק את כפות הרגליים באופן קבוע, למרוח את המשחות הייעודיות, להיעזר בגרביים המיוחדות וכמובן במדרסים האורטופדיים ובנעליים האורטופדיות בהתאמה אישית. המדרסים מונעים את התפשטות הכיב, ומסייעים להחלמתו.

בדיקת פילוג לחצים

בדיקת פילוג לחצים הנעשית במעבדה מקצועית יכולה לסייע לחולי סוכרת במניעת המקרים האלו. ד"ר משה איילון, ראש המעבדה לביומכניקה במכללת וינגייט, מדגיש את חשיבות הבדיקה: "אני ממליץ לחולי סוכרת לעורך בדיקת פילוג לחצים תקופתית במטרה למנוע את פצע הלחץ הראשוני. הבדיקה נעשית תוך כדי תנועה ומזהה את אזורי הלחץ המוגבר בכף הרגל. בדיקה סטטית תתקשה לזהות את הבעיות השונות. בזמן תנועה צצים שינויים ביו-מכניים, וקל יותר לאתר ולטפל בבעיות הגורמות לכאבים או יוצרות פצעים."

הבדיקה נעשית במאמץ, ומטרתה למנוע פציעות, וכך להימנע מהסיבוכים שפצע קל גורם. הבדיקה מזהה את האיזורים בכף הרגל שעליהם מופעל לחץ גדול מהרגיל, על מנת להתאים בהמשך מדרסים ונעליים בצורה הטובה ביותר. במקרים מיוחדים מומלץ אף ליצור נעל בהתאמה אישית העונה במדויק על הצרכים הגופניים המיוחדים.

מודעות למגפת הסוכרת

על כל אדם לערוך בדיקות דם, ולגלות אחריות בגילוי ומניעת המחלה הקשה. המגפה החדשה אינה מחויבת המציאות. שינוי סגנון חיים, תזונה נכונה וטיפול ומעקב צמודים הם הדרך הנכונה לרוצים להימנע מסוכרת ולסובלים ממנה. הקניית הרגלי אכילה נכונים, שינוי הרגלים מזיקים והרחבת אופקים בנושאי תזונה יכולים להפחית את הכאב בטווח הארוך.

לגורמים תורשתיים או סביבתיים השפעה על סיבוכים אפשריים של מחלת הסוכרת, אך טיפול נכון, תזונה נכונה ואיזון רמת הסוכר בדם יפחיתו את כמות הסיבוכים וישפרו את איכות החיים של הסוכרתיים ושל כל הסובבים אותם.