בעיות ברכיים

דף הבית » כאבי ברכיים » בעיות ברכיים
כאבי ברכיים ובעיות ברכיים
כאבי ברכיים הם השכיחים ביותר מבין כאבי המפרקים השונים מהם סובלת האוכלוסייה. הם נגרמים בשל הליכה מרובה, גנטיקה , פעילות פיזית או נשיאת חפצים כבדים . 
קיימות מגוון דרכים לטיפול בכאבי ברכיים, החל ממשככי כאבים ועד להחלפת מפרק הברך במקרים קיצוניים. עם זאת, אף אחד מהטיפולים אינו מביא להחלמה מלאה, ועל כן הפיתרון הטוב ביותר הוא מניעה.
עבור גברים ונשים רבים בישראל, הברכיים הם סוגיה כואבת. כמו כל נקודת חיבור בגוף, הברכיים מהווים נקודת תורפה, עליה מופעלים לחצים ועומסים כבדים – עד פי 7 ממשקל הגוף בפעילות יומיומית. זו הסיבה שיותר מ – 60% מבני ה – 50 פלוס סובלים מכאבי ברכיים.
הנזק לברכיים מתחיל בפגיעה בסחוס הברך – שטח החלקה עשוי מים, סוכרים וקולגן העוטף את המפרק. שינויים בהרכב המולקולארי של הסחוס כתוצאה מלחץ או בעיות גנטיות מביאים בסופו של דבר לכאבים וחושפים לפגיעה גם את רקמת העצם שבאזור.
כאבי ברכיים אינם רציפים אלא “מפתיעים”, ועלולים להיות מושפעים, בין היתר משינויים במזג האוויר. תחילה לא ניתן להבחין בפגיעה בברך באמצעות צילומים, אך אם הבעיה אינה מטופלת נגרם שינוי לציר הברך והכאבים מתחזקים.

השאירו פרטים וקבלו פגישה מקצועית ללא עלות!

טיפול בכאבי ברכיים

שורה של טיפולים מוצעים לכאבי ברכיים: משימוש במשככי כאבים ועד ניתוחים להחלפת מפרק הברך. למטופלים שרק החלו לסבול מכאבי ברכיים ניתנים לרוב תרופות נוגדות דלקות, שמטרתן להפחית את הכאבים ולהביא לשיפור בתפקוד הברכיים. זהו פתרון התחלתי בלבד משום שתרופות אלו אינן משפרות את מצב הסחוס.

טיפול בזריקות

לגברים ונשים מתחת לגיל 65 מוצע לטפל בכאבי ברכיים באמצעות זריקות חומצה היפואלרונית לברכיים. החומצה היא חומר סינטתי, המהווה תחליף לסחוס הפגוע. מרכיבי החומצה מופקים מכרבולת של תרנגולות או מיוצרים במעבדות מחיידקים שעברו הנדסה גנטית. הטיפול מורכב לרוב מסדרה של שלוש זריקות.
גם הפעם מדובר בטיפול שמביא להקלה זמנית בלבד. לרוב, כעבור שנה חולפת השפעתו והכאבים חוזרים. בנוסף, מדובר בטיפול יקר שאינו כלול בסל הבריאות, ועל כן הוא אינו נגיש למרבית החולים.


השלב הבא – ניתוחים

כאשר כל הטיפולים שצוינו אינם מסייעים וכאבי הברכיים ממשיכים – אין מנוס מפיתרון ניתוחי. מטופלים עד גיל 65 עם כאבי ברכיים ושהפגיעה ממנה הם סובלים היא חלקית, יופנו לרוב לניתוח בו מתוקנת זווית הציר על מנת להעביר את לחץ הגוף אל החלק הבריא יותר בברך. ניתוח מוצלח לתיקון הציר יכול לדחות בכמה שנים ניתוח להחלפת הברך.
כאשר ניתוח לתיקון ציר הברך אינו מהווה פיתרון מספק, מוצע למטופלים ניתוח להחלפת ברך חלקית בו מחליפים רק את החלק הפגום. ניתוח מסוג זה מתאים לצעירים ולקשישים כאחד, ותהליך השיקום שלאחריו הוא מהיר. חסרונו הוא בטווח היעילות שלו – שחיקה חוזרת בחלק התקין של הברך הינה עניין של זמן מרגע שבוצע הניתוח.
בניתוח להחלפה מלאה של הברך מחדירים הרופאים תותב מטיטניום או מתכת קשה אחרת ובמקום הסחוס מוחדר חומר פלסטי גמיש. גם כאן יכולת השיקום מהירה למדי – יום לאחר הניתוח יכול המטופל לקום ולצעוד. התותב מחזיק מעמד כ – 15 שנה, אך חסרונו – כאבים והתאוששות שנמשכים זמן רב לאחר הניתוח.

השאירו פרטים וקבלו פגישה מקצועית ללא עלות!

סובלים מכאבי ברכיים? הגיעו לאבחון במעבדה לניתוח תנועה באבידור

הדרך הטובה ביותר לשים סוף לכאבי ברכיים ולהימנע ממסכת הטיפולים המורכבים היא למנוע את החמרת הפגיעה בברך עוד בשלביה הראשונים. לשם כך מומלץ לשלב בין שלושה אמצעי מניעה: ירידה במשקל, נטילת תוספי תזונה והתאמת אמצעים אורטופדיים. ההפחתה במשקל מקלה את העומס המופעל על הברכיים, ותוספי התזונה מספקים לגוף חומרים המסייעים לבנייה מחודשת של הסחוס.
עד היום הרפואה המודרנית אינה יודעת להסביר כיצד בדיוק מתרחש תהליך התחדשות הסחוס. עם זאת, בדיקות הוכיחו שנטילת תוספי תזונה מביאה להתרכזות אבני בניין כימיות חיוניות באזור הסחוסים והמפרקים.
לשם התאמה מושלמת של אמצעים אורטופדיים, מומלץ להגיע לבדיקה במעבדה לניתוח תנועה של אבידור. באמצעות איתור של גורמי סיכון ביומכניים בגפיים התחתונות מסייעים מומחי המעבדה לנבדקים במניעת פציעות עתידיות, טיפול בפציעות קיימות ושיפור איכות חייהם.
בהתאם לתוצאות הבדיקה הביומכנית הם מספקים לנבדקים המלצות לפתרון של בעיותיהם כגון: הפנייה להתאמת מדרסים, מדרסי ספורט או נעליים אורטופדיות, הפניה לפיזיותרפיה, הפניה להמשך בירור רפואי או כל צעד נדרש אחר. מוכנים להיפטר מכאבי ברכיים? השאירו פרטים וקבלו פגישה מקצועית ללא עלות!
פוסטים אחרונים